Obec Suchohrdly
ObecSuchohrdly
Oficiální stránky obce Suchohrdly

O nás

Obec Suchohrdly leží 4 km severně od Znojma v kopcovitém terénu posledních výběžků Českomoravské vysočiny, při okresní silnici Znojmo – Mor.Krumlov. V horní části obce je silnice protnuta u budovy Obecního úřadu silnicí vedoucí z Dyje do Kuchařovic.Na jihovýchodním a jižním okraji obce se příkře zvedá z části zalesněný kopec zvaný „Hájek“, který zmalebňuje pohled na panoráma Znojma.Z „Hájku“ se směrem na východ a jihovýchod otvírá rozhled do Dyjskosvrateckého úvalu až k Pálavským vrchům a jižním směrem do Rakouska.V letech 1947-1948 byl pod „Hájkem“ nad hřbitovem vybudován rybník o rozloze l ha. V roce 2015 byl rybník znovu obnoven.

Symboly obce Suchohrdly

Zdůvodnění k návrhům znaku a praporu obce Suchohrdly

Suchohrdly (něm. Zuckerhandl) leží v údolí a po stráních při Přímětickém potoce, pouze asi 3km severně od Znojma (jméno obce značí údajně osadu, kde silně praží slunce -vysušuje lidem hrdla). V písemných pramenech je existence osady doložena k r. 1190. Od počátku byla majetkově rozdělena, největší část vlastnil až do r.1784 premonstrátský klášter v Louce, r.1798 odkoupil Suchohrdly od náboženského fondu hrabě Alois Ugarte a přičlenil ji ke Kravsku.

Zaměstnáním obyvatel Suchohrdel bylo v minulosti vinařství a polní hospodářství. Zvláště zdejší vína náležela vždy k nejlepším na Moravě. Jistě také z tohoto důvodu najdeme vinařské symboly i na staré obecní pečeti Suchohrdel, užívané ještě v r.1820 – vinařský nůž a hrozen, opis kapitálou GEMEIN.DORF.ZUCKERHANDL. (MZA Brno, prac.Kunštát, fond D7, sing.M 20/Z).

Významnější historické památky v Suchohrdlech nenalezneme. Kaple sv.Markéty, vybudovaná nákladem obce v r.1829.

Symbol vinařství – vinný hrozen se dostal i do návrhů nových obecních symbolů. Je doplněn atributy sv.Markéty (drak) a sv.Václava, který byl patronem louckých premonstrátů a jeho postava dominuje pečetím konventu i opatů kláštera už od raného středověku (knížecí čepice podložena mečem). Zatímco kombinace červené a zlaté byla převzata z erbu hrabat Ugarte, zelená podtrhuje zemědělský charakter obce.

Z překládaného návrhu znaku vychází i upravený návrh obecní vlajky, respektující zásady a zvyklosti současné české vexilologické tvorby.

Miroslav J.V. Pavlů - heraldik

Vlajka obce Suchohrdly

Vlajka

Znak obce Suchohrdly

Znak

Sledujte informace z našeho webu v mobilní aplikaci – V OBRAZE.